Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Zaktualizuj preferencje dotyczące plików cookie
  • Flaga Unii Europejskiej

Comp ma bezpieczeństwo w swoim DNA prawie od początku swojej ponad 30-letniej działalności 25 / 4 / 2023

Ta teza wybrzmiała ostatnio na konferencji #GPWInnovationDay w podsumowaniu działalności za 2022 rok i prezentacji planów na przyszłość Grupy Kapitałowej COMP w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Nie bez powodu mówił o tym podczas prezentacji Prezes Comp S.A. Robert Tomaszewski. W historii Grupy Kapitałowej COMP aspekt bezpieczeństwa dostarczanych produktów czy świadczonych usług zawsze stanowił jej istotną cześć. Początki bezpieczeństwa w IT można znaleźć zarówno w produktach własnych spółek Grupy jak i w ofercie urządzeń i oprogramowania światowych liderów technologicznych w zakresie sieci oraz bezpieczeństwa IT samej spółki Comp.

Umiejętność korzystania z tego co było najlepsze i innowacyjne w światowych technologiach cyber z jednoczesną zdolnością praktycznej implementacji wiedzy i doświadczenia we własnych produktach wynika właśnie z natury Comp i zaszytego głęboko bezpieczeństwa w jej DNA mówi Albert Borowski, ekspert cyberbezpieczeństwa i doradca Zarządu w Comp S.A.

Praktycznym wymiarem compowego DNA jest pozycja jednego z liderów w polskiej kryptografii z liniami szyfratorów trzeciej generacji oraz systemami PKI i podpisu cyfrowego. Pierwsza generacja szyfratorów do komunikacji specjalnej dla jednostek państwowych czy obronnych liczy już blisko 20 lat, a systemy PKI konkurują dziś z rozwiązaniami takich gigantów jak Microsoft.  Producentem tych rozwiązań jest spółka Enigma SOI należąca do Grupy COMP.

Dobrym przykładem przywiązania do bezpieczeństwa i nienaruszalności danych są również kasy fiskalne tak powszechne na rynku detalicznym. Prawie w co drugiej kasie bądź systemie fiskalnym działającym na rynku polskim znajduje się compowe oprogramowanie, które gwarantuje każdemu rzetelność danych i bezpieczeństwo zarówno cyfrowe jak i fizyczne. Takich kas na polskim rynku jest kilka milionów co dla ich producentów nowosądeckiego NOVITUS-a i zabrzańskiego ELZAB-u stanowi dodatkowe wyróżnienie i zobowiązanie na przyszłość. Co więcej, bezpieczeństwo tych rozwiązań zyskało na znaczeniu ze względu na wprowadzenie on-line’owości. Teraz nie tylko samo urządzenie, ale również jego połączenie z systemami Ministerstwa Finansów i transfer danych muszą być bezpieczne. Jeśli dołożymy do tego połączone z ww. urządzaniami systemy płatności on-line to mamy niemalże pełną gamę wymagań jakie realizują te wygodne narzędzia wspierając pracę milionów detalistów w całej Polsce.

Nie bez znaczenia jest fakt ponad 30-letniego doświadczenia Comp we współpracy ze światowymi dostawcami bezpieczeństwa sieciowego, zabezpieczenia aplikacji biznesowych i systemów ochrony użytkowników. W początkach lat 90. większy akcent przykładano do posiadania urządzeń i systemów IT niż do ich bezpieczeństwa, jednak wraz z pojawianiem się coraz częstszych zagrożeń i ataków hakerskich systemy ochrony przed cyberzagrożeniami zyskiwały coraz większą popularność. Dla Comp – w tamtym czasie – oznaczało to konieczność „edukacji” organizacji, a dopiero później skutecznej sprzedaży i wdrożenia.

Możemy przytoczyć wiele typów technologii, dla których byliśmy jednymi z pierwszych liderów i promotorów na rynku polskim – zaczynając od firewalli, anty-APT, systemów ochrony e-mail i web, DLP aż po technologie SIEM, SOAR, EDR czy CASB na styku z systemami w chmurze. Możliwość współpracy z technologicznymi liderami rankingów Gartnera oraz praktyczna weryfikacja możliwości technologii we wdrożeniach u naszych Klientów jeszcze bardziej wyostrza nasze DNA w cyberbezpieczeństwie. Daje nam to wiele satysfakcji i zobowiązuje na przyszłość, aby ten nasz charakter zachować podsumowuje Albert Borowski.

dna_cyberbezpieczenstwo dna_cyberbezpieczenstwo